עוד עיכובים בהשקות טלפונים: מחסור השבבים העולמי צפוי להימשך גם ב-2022יצרנית המוליכים למחצה TSMC (ר”ת Taiwan Semiconductor Manufacturing Co) מזהירה כי מחסור השבבים העולמי צפוי להימשך אל תוך שנת 2022, כך לפי דיווח חדש של בלומברג. בעוד ש-TSMC אינה יצרנית השבבים היחידה שאינה  מצליחה לעמוד בעומס, יש לזכור כי היא בין היצרניות החשובות בתחום, המייצרת שבבים בעבור אפל, AMD, קוואלקום ועוד, מה שמראה כיצד המחסור משפיע על כלל התחומים בשוק הטכנולוגיה העולמי.


מחסור השבבים העולמי הוא "תוצר לוואי" של מגיפת הקורונה וההשפעה שלה על התעשיה, כאשר ניתן לראות את השפעות מחסור השבבים בכל תחום, עם דוגמאות כמו חוסר הזמינות קונסולות ה-Playstation 5 או כרטיסי המסך GeForce RTX 3000 של אנבידיה, כאשר קולט קרס, סמנכ"ל הכספים של החברה אף אישר במהלך שיחת משקיעים כי הביקוש במהלך 2021 גובר על ההיצע, ללא  צפי לשיפור בזמינות כרטיסי המסך של החברה, דבר שרק יחמיר במהלך השנה עם העליה בביקוש.


מקום נוסף בו ניתן להבחין במחסור בשבבים נמצא בתחום הטלפונים, בו אנו עדים לעיכובים בהשקות, בעיקר כאשר מדובר במכשירי דגל המשתמשים בשבבי ה-Snapdragon 888 הפופולריים של קוואלקום. את מכשירי הדגל המובילים מבית שיאומי, וואן פלוס וחברות אחרות כנראה שכבר היינו רואים בשוק המקומי לולא העיכובים המגיעים בעקבות המחסור בשבבים, אך נכון לעת זו מועדי ההשקה של מוצרים אלו בישראל אינם ידועים.


>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

בעוד ש-TSMC הצליחה להציג עליה ברווחים של 19.4% ברבעון הראשון של השנה, לא מדובר רק על רווח הנובע מהגדלת המכירות של החברה, אלא בהשפעה של עליית המחירים שנוצרת מהביקוש הגבוה בתעשיה. לפי טענות החברה, היא כבר פועלת היום ביותר מ-100% מהיכולת שלה תוך שהיא מנסה לתת מענה לביקוש הגבוה. החברה אף צפויה להשקיע למעלה מ-100 מיליארד דולר במהלך שלוש השנים הקרובות על מנת להגדיל עוד יותר את כושר הייצור שלה עם הקמה והרחבה של מפעלי יצור, דבר שלא צפוי לתת מענה מיידי לבעיה.


כולנו מכירים את המושג "הקורונה הכלכלית", המדבר על השפעת המגפה על המצב הכלכלי ברחבי העולם. עם זאת, אפשר לקרוא לחוסר השבבים הנוכחי גם כ"קורונת השבבים", מצב בו התעשיה כולה ויצרני השבבים המרכזיים בהם TSMC, סמסונג, אינטל ועוד קורסים תחת הנטל ורמת הביקוש הגבוהה הקיימת, מה שמשפיע על זמינות המוצרים וגורם לעליה במחירים שלהם.