הממשל הבריטי מתנגד למכירת ARM ל-NVIDIA


אנווידיה רוכשת את ARM


התנגדות ראשונה מצד מדינה גדולה לעסקת מכירתה של ARM לאנבידיה (NVIDIA) התקבלה היום (ב', 19.4) מטעם הממשל הבריטי, אשר מציין "חשש מפני סיכון בטחוני-לאומי" במכירתה של ARM הבריטית ל-NVIDIA האמריקנית. משמעות התערבותו של הממשל הבריטי במכירה היא עיכוב נוסף בהשלמת העסקה, אך לא מדובר בשלב זה בביטולה.


בהודעה מטעם הממשל הבריטי נמסר כי הם חוששים מפני סיכון בטחוני-לאומי מעצם מכירתה של ARM לחברה אמריקנית, אף שזו נמצאת כיום בבעלותו של תאגיד סופטבנק (Softbank) היפני. הסיבה לחשש ככל הנראה נובעת מהאפשרות כי פעילותה של ARM, אחת מהחברות הבריטיות המצליחות בתחום המובייל כיום בעולם, תצא מבריטניה ותעבור לארה"ב יחד עם הקניין הרוחני שלה, ובכך תאבד בריטניה נכס חשוב לטובת האמריקנים.


באנבידיה לא מבינים מדוע הממשל הבריטי בוחר לציין דווקא סיבה של סכנה לבטחון הפנים של המדינה, אך התגובה של רשות התחרות בבריטניה, כפי שזו צוטטה ברויטרס, מבהירה כי הבריטים בסך הכל מעוניינים לבחון את השפעות המכירה של ARM ל-NVIDIA, ולאו דווקא מייחסים סכנה בטחונית למדינתם בכך שהחברה תישלט על ידי חברה אמריקנית.


>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טי

ההודעה על עסקת מכירתה של מפתחת ארכיטקטורות השבבים ARM לחברת אנבידיה הגיעה בספטמבר 2020, אז למדנו גם על שווי העסקה שנאמד בכ-40 מיליארד דולר. כמו כל עסקה, גם במקרה של עסקה זו, קיימת הזדמנות לגורמים מסוימים להתנגד לביצוע שלה, בין אם משיקולים רגולטוריים, שיקולי תחרות או שיקולים נוספים אחרים.


התנגדויות לעסקה כבר הספיקו להישמע בעבר מצידן של קוואלקום, מיקרוסופט וגוגל, שחוששות מפני פגיעה בתחרות בשוק השבבים, שכן עיקר השבבים כיום לטלפונים וטאבלטים מבוססים על הארכיטקטורה של ARM, ולכך נוספת גם המגמה המתגבשת למעבר של פיתוח שבבי עיבוד למחשבים המבוססים על הארכיטקטורה של ARM גם כן, מה שעשוי להוביל לריכוזיות גבוהה מאוד בידיה של אנבידיה במידה ותושלם הרכישה.


במסגרת עסקת הרכישה של ARM תשלם NVIDIA לבעלים הנוכחי, תאגיד סופטבנק היפני, סכום שנאמד ב-40 מיליארד דולר, בחלוקה של 12 מיליארד דולר במזומן, כשהיתר יימסר במניות של חברת NVidia. סופטבנק (Softbank) רכשה את ARM בעסקה שהושלמה בספטמבר 2019 תמורת סכום של 31 מיליארד דולר.