אפל מציגה עליה קלה במכירות הרבעון השלישי גם בלי האייפון 12


לוגו אפל


אפל פירסמה את תוצאותיה הכספיות עבור הרבעון השלישי של 2020 והצליחה לרשום עליה קלה משנה לשנה בסעיף ההכנסות, אף שבניגוד לשנים קודמות, הפעם לא השיקה החברה מכשירי אייפון חדשים במהלך הרבעון, כאשר השקתם של דגמי האייפון 12 החלה רק ברבעון הרביעי של השנה. בעקבות פרסום הדוחות, הציגה מניית החברה ירידה של כ-4% לאחר תום המסחר בבורסת הנאסד"ק.


את הרבעון השלישי של השנה סיכמה אפל עם הכנסות של כ-64.7 מיליארד דולר, עליה של כ-1% בלבד בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019, כאשר עיקר הירידה בהכנסות הגיעה מן השוק הסיני, בו ראתה אפל ירידה שנתית של כ-21% במכירות. העליה הכללית בהכנסות הושגה בעיקר הודות למכירות מוצלחות של מחשבי מק, אייפדים ומוצרים לבישים ואחרים, וכן הודות לחטיבת השירותים של החברה, בעוד חטיבת האייפון ספגה ירידה משמעותית אל מול נתוני השנה הקודמת, בעיקר הודות לכך שדגמי האייפון 12 לא הושקו במהלך רבעון זה, בניגוד להשקה של דגמי האייפון 11 ברבעון המקביל של 2019.


סך הכנסותיה של אפל ממכירות האייפון עמד על כ-26.4 מיליארד דולר, ירידה של כ-21% משנה לשנה. באפל לא מציינים כמה מכשירי אייפון נמכרו במהלך הרבעון, אך על פי הערכות של חברות המחקר IDC ו-Canalys, שלחה אפל בין 41.6 ל-43.2 מיליון אייפונים במהלך הרבעון השלישי.


>> הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג'טיסעיף הרווח התפעולי ספג ירידה משנה לשנה, בעיקר בשל הירידה במכירות האייפון, וזה הסתכם בכ-14.8 מיליארד דולר, נתון המשקף ירידה של כ-5.5% משנה לשנה. הרווח הנקי עליו מדווחת החברה עמד על כ-12.7 מיליארד דולר ושיקף ירידה של כ-7.4% משנה לשנה.


החטיבות האחרות של החברה, פרט לחטיבת האייפון, הציגו עליות נאות במכירות משנה לשנה, כשחטיבת המק ראתה עליה של כ-29% עם סעיף הכנסות של כ-9 מיליארד דולר, חטיבת האייפד הציגה עליה של כ-46% עם הכנסות של כ-6.8 מיליארד דולר וחטיבת המוצרים הלבישים, מוצרי הבית החכם והאביזרים הציגה עליה של כ-21% עם הכנסות של כ-7.9 מיליארד דולר. חטיבת השירותים גם היא המשיכה לצמוח ורשמה נתון של כ-14.5 מיליארד דולר בסעיף ההכנסות, זה משקף עליה של כ-16% משנה לשנה.


בהתייחסות שסיפק מנכ"ל אפל, טים קוק, לדוחות הרבעון השלישי של 2020, ציין כי החברה הציגה "רבעון שיא אותו הובילו מכירות שיא של מחשבי מק ושל שירותי החברה". לכך הוסיף המנכ"ל התייחסות להשקת סדרת האייפון 12, עת ציין כי "למרות ההשפעות המתמשכות של COVID-19, אפל נמצאת באמצע תקופה העשירה ביותר שלה בהצגת מוצרים חדשים, את זו מובילים מכשירי האייפון תומכי ה-5G הראשונים של החברה".